traren

II. Bilimsel Araştırmalar Çalıştayı (3-4 Şubat 2018)

II. Bilimsel Araştırmalar Çalıştayı (3-4 Şubat 2018)

Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Derneği (UBAD) olarak düzenlediğimiz “II. Bilimsel Araştırmalar Çalıştayı” farklı üniversite ve çeşitli bilim alanlarından bilim insanlarının katılımıyla tamamlanmıştır. UBAD vizyon ve misyonuna uygun olarak disiplinlerarası çalışmalarla zenginleştirdiğimiz çalıştayımızda, birçok bilim insanının farklı disiplin alanlarında yapmış olduğu çalışmalar paylaşılmış ve katılımcıların farkındalık kazandırılması sağlanmıştır.

Çalıştayda nitelikli, bölge ve ülke sorunlarını çözebilme ufkuna ve yeterliğine sahip bilim insanlarını yetiştirme durumuna ilişkin yol haritası ve çözüm önerileri sunulurken, materyalist bilim anlayışından uzak akademik çalışmaların “sadaka-i cari” olabilmesi noktasında bilim insanının sahip olduğu “nazar ve niyet” durumunun önemine vurgu yapılmıştır. Ayrıca UBAD bünyesinde gerçekleştirilen bilimsel çalışmaların yaygın etkisini artırabilmek ve bu çalışmaları bilim insanları ve kamuoyuyla paylaşabilmek noktasında yazılı ve görsel yayın araçlarının kullanılmasının gerekliliğine vurgu yapılmıştır. Bu noktada bu çalıştayda UBAD misyonunu ve vizyonunu bir adım daha öteye taşıması açısından belli periyodik dönemlerde bilimsel bir dergi yayımlanma kararının alınmasını, bu çalıştayın en önemli meyvesi olarak görmekteyiz.

Çalıştayda bilim insanları tarafından imani hakikatler ışığında evrimi çürüten hususlar ele alınmış, tevhid anlayışının kainattaki tezahüründen bir numune olan hücrelerin yenilenmesi durumu ile ilahi nizamın haşmetine ve kudretine vurgu yapılmıştır. Ayrıca helal ve temiz beslenmenin önemi noktasında akreditasyon ve sertifkasyon çalışmalarının önemine ilişkin bilgilendirme ve bilinçlendirme yapılmıştır.

Bu çalıştayda bir sonraki çalıştay ve bilimsel etkinliklerin düzenlenmesi noktasında tohumlarının atılması ve bu yönde kararların alınmış olması bizi memnun ve mesrur eden bir diğer durumdur. Bu noktada 30-Agustos -2 Eylül 2018 tarihinde III. Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Sempozyumu’nun Isparta’da,       26-29 Ekim 2018 tarihinde II. Uluslararası İslam ve Bilim Sempozyumu’nun İstanbul’da gerçekleştirilmesi yönünde kararlar alınmıştır. UBAD’ın farklı sivil toplum kuruluşlarıyla buluşturulması ve paydaşlarının artırılması, misyon ve vizyonunu yerine getirmesi açısından bu bilimsel etkinlikleri önemli görmekte, şimdiden hayırlı ve bereketli olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz etmekte ve siz değerli akademisyenlerimizi bu çalışmalara davet etmekteyiz.

Son olarak II. Bilimsel Araştırmalar Çalıştayı’nın düzenlenmesinde emeği geçen UBAD’ın değerli yönetim kurulu üyelerine,  yoğun çalışma takvimine rağmen çalıştayımızda bizi yalnız bırakmayan Hayrat Vakfı yöneticilerine, Türkiye’nin dört bir yanından çalıştaya katılan ve çalışmalarıyla çalıştaya katkı sağlayan bilim insanlarına teşekkür eder, hayırlı muvaffakiyetler dilerim.

ubadmin

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.