traren

Kolay Osmanlıca (Doç. Dr. Hüsrev Akın)

13.04.2022
527
Kolay Osmanlıca (Doç. Dr. Hüsrev Akın)

Osmanlı Türkçesi, Kur’an alfabesi ile yazılıp okunan Türkçedir. Osmanlı Türkçesi için daha çok “Osmanlıca” ifadesi kullanılmıştır. İslamiyet’in kabulü ile bu medeniyetin içine giren Türkler asırlarca eserlerini, kitaplarını, tarihini, edebiyatını, kanunlarını, sanatlarını kısaca hayata dair yazılı ne varsa hepsini Osmanlı Türkçesi dediğimiz Osmanlıca ile vermişler.

Osmanlı Türkçesi, Kuran alfabesiyle yazıldığı için sayılar da Kuran alfabesiyle yazılır. Dikkat edilmesi gereken husus yazılar sağdan sola doğru yazılırken sayılar Latin alfabesindeki gibi soldan sağa doğru yazılır.

Osmanlı Devleti’nin hakim olduğu bütün yerlerde 13. ve 20. yy. arasında kullanılmış, Arapça ve Farsça’dan etkilenmiş Türk Dili‘dir.

Osmanlı İmparatorluğu üç kıta’da hakim olmuş ve bir çok milletleri, toplumları ve devletleri bir arada huzur içerisinde tutmayı başarmıştır. Altı asırdan fazla hayatını devan ettiren bu imparatorluk dünya tarihine ve kültürüne bu lisan ile pek çok şey kazandırmıştır.

Osmanlı Türkçesi, Osmanlıca öğretimi hakkında temel ve kolay bilgiler veriyor, metin okumaları yapıyoruz. Aynı zamanda Osmanlıca yazmayı öğrenmek isteyenler için gerekli kuralları uygulamalı olarak anlatıyoruz.

BÖLÜMLER

Osmanlı Türkçesi öğrenmek isteyenlerin ilgiyle takip edeceği “KOLAY OSMANLICA” kanalı;

Youtube
Takip Et
İnstgram
Takip Et

ubadmin

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.