traren

YÖK Kadro Bekleyen Öğretim Üyesi Adayları İçin Önemli Bir Adım

11.04.2022
137
YÖK Kadro Bekleyen Öğretim Üyesi Adayları İçin Önemli Bir Adım

Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 11 inci maddesi uyarınca alınan 2022/28 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının 1 inci maddesinin (c) bendi uyarınca yükseköğretim kurumlarının 2022 yılı için öğretim üyesi kadrolarına açıktan veya nakil suretiyle yapabilecekleri atama sayısı 6.000 olarak belirlendi. Kurulumuzun teklifi ve sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle alınan söz konusu karar uyarınca öğretim elemanları arasından kadrosunun bulunduğu yükseköğretim kurumunun doktor öğretim üyesi, doçent ve profesör kadrolarına yapılacak kurum içi atamalar istisna tutularak belirlenen atama sayısı (6000) sınırına dahil edilmedi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar başkanlığında 16/03/2022 tarihinde toplanan YÖK Yürütme Kurulunda alınan kararla atama sayılarının dağılımı yapılarak yükseköğretim kurumlarına bildirildi. Halen öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadrolarında görev yapanların bulundukları yükseköğretim kurumlarının öğretim üyesi kadrolarına atanmaları halinde açıktan veya nakil suretiyle yapılacak atama sayısının dışında tutulması kararı üniversiteler ve kadro bekleyen öğretim üyesi adayları tarafından memnuniyetle karşılandı.

YÖK Yürütme Kurulu aldığı kararla üniversitelerde yıllardır kadro bekleyen öğretim üyesi adaylarının en önemli sorunlarından birini çözerek önlerini açtı.

Söz konusu karar öncesinde üniversitelerin öğretim görevlisi ve araştırma görevlilerinden doktor öğretim üyesi, doçent ve profesör kadrolarına yapılacak kurum içi atamalar da yıllık olarak belirlenen öğretim üyesi atama sayılarına dahil ediliyor ve önemli ölçüde kadro sorunları yaşanıyordu.

YÖK – Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

ubadmin

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.